Najważniejsze muzea Europy

Tak podróżuje Młoda Polska!

Najważniejsze muzea Europy

Maj 4, 2018 Dokąd pojechać 0

Dla zainteresowanych sztuką nastały złote czasy. Oprócz oglądania wspaniale wydanych albumów, mamy dziś możliwość zorganizowania sobie wirtualnej wycieczki po muzeum, aby z drobiazgową dokładnością przestudiować trójwymiarowe fotografie najwybitniejszych dzieł, jakie stworzyła ludzkość. Jednak nawet najdoskonalsze zdjęcie i najlepiej zorganizowana wystawa multimedialna nigdy nie wzbudzą takiego dreszczu emocji, jak widok prawdziwej Piety, głowy Nefretete czy Guerniki. Mieszkając w Polsce, mamy ogromne szczęście mieć oryginały tych arcydzieł niemal na wyciągnięcie ręki. Korzystanie z ofert Groupona to doskonały sposób na znalezienie tańszych lotów. Dzięki nim możemy dziś bez trudu samodzielnie zorganizować sobie weekendową wyprawę do każdego europejskiego miasta i zobaczyć najsławniejsze kolekcje sztuki. A absolutne must see to:

Luwr w Paryżu

Dawny pałac królewski położony nad brzegiem Sekwany jest bez wątpienia najsławniejszym muzeum sztuki na świecie. W jego zbiorach znajdują się najbardziej wartościowe dzieła światowego dziedzictwa od najdawniejszych czasów do połowy XIX wieku – ogółem ponad 300.000 eksponatów podzielonych na osiem kategorii tematycznych. W Luwrze znajduje się między innymi stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki oraz, oczywiście, Mona Lisa pędzla Leonarda da Vinci.

 

British Museum w Londynie

British Museum to mekka miłośników Starożytności. Można tu spędzić wiele dni, podziwiając zbiory złożone z milionów eksponatów dokumentujących sztukę i historię antycznego świata, od Egiptu, Grecji, Rzymu i Mezopotamii po Daleki Wschód i średniowieczną Europę. Znajdziesz tu takie świadectwa światowej kultury, jak kamień z Rosetty, wielką kolekcję egipskich mumii, czy skarb z Sutton Hoo – 27-metrowej łodzi wypełnionej kosztownościami, znalezionej w grobie Raedwalda – ostatniego wielkiego króla Anglii Wschodniej.

 

Muzea Watykańskie

Czyli zbiory papieży otwarte dla publiczności już od XVIII w. Kryje się tu największa kolekcja dzieł sztuki świata, w tym obrazy Giotta, Caravaggia, Rafaela i innych artystów z okresu od wczesnego Renesansu do XIX wieku, oraz najbardziej chyba znane antyczne rzeźby, takie jak Grupa Laokoona czy Apollo Belwederski. Niekończące się korytarze zawieszone po sam sufit gablotami i arrasami prowadzą do Kaplicy Sykstyńskiej ozdobionej legendarnymi freskami Michała Anioła.

 

Wyspa Muzeów w Berlinie

Pięć muzeów położonych na małej wysepce na Sprewie to jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata i kolejna gratka dla miłośników Antyku i starych mistrzów. Ogromną dawkę wrażeń z odległej przeszłości gwarantuje Stare Muzeum, Pergamon z efektownym działem sztuki starożytnej i islamskiej oraz Nowe Muzeum z kolekcją egipską. Przegląd malarstwa od Średniowiecza do Jugendstilu znajduje się w Muzeum im. Bodego i w Starej Galerii Narodowej.

 

Prado i Muzeum Królowej Zofii w Madrycie

Don Quixote Spain Book Reading Statue Madr

Hiszpańskie malarstwo należy do absolutnego europejskiego kanonu, wspomnijmy tu choćby Velazqueza, Goyę czy Picassa. Choć ich dzieła spotkać można w różnych muzeach, to po najlepszy przegląd hiszpańskiej sztuki najlepiej udać się do Madrytu. W Prado znajduje się ogromna kolekcja hiszpańskich mistrzów od czasów romańskich do XX wieku, w tym wiele prac Velazqueza i Goi. W poszukiwaniu legend współczesności warto wybrać się do Muzeum Królowej Zofii, gdzie zebrano obrazy Picassa, Dalego i Miró.

 

Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha w Amsterdamie

Amsterdam zajmuje na artystycznej mapie Europy równie zaszczytne miejsce, co Madryt – weekend w tym mieście to podróż do źródeł holenderskiej sztuki i spotkanie z największymi malarskimi sławami. Lwia część ekspozycji Rijksmuseum (Muzeum Państwowego) poświęcona jest malarstwu takich znakomitości jak Vermeer, Rembrandt czy Hals, a to tylko niektóre z nich! Muzeum Van Gogha posiada natomiast największą kolekcję obrazów i pamiątek związanych z twórczością artysty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *